Controlled Environments Wipes
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (4)
- (3)
- (2)
- (10)
- (1)
- (13)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (2)
- (5)
- (4)
- (1)
- (6)
- (24)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (269)
- (120)
- (1)
- (4)
- (2)
- (59)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (14)
- (8)
- (6)
- (2)
- (2)
- (4)
- (47)
- (1)
- (2)
- (4)
- (7)
- (4)
- (6)
- (1)
- (5)
- (6)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (4)
- (3)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (11)
- (236)
- (74)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (32)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (21)
- (4)
- (3)
- (3)
- (1)
- (17)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (5)
- (6)
- (2)
- (4)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (69)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (13)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (53)
- (1)
- (3)
- (6)
- (33)
- (171)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (7)
- (5)
- (4)
- (3)
- (18)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (39)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (33)
- (1)
- (1)
- (25)
- (5)
- (1)
- (12)
- (1)
- (313)
- (4)
- (1)
- (1)
- (23)
- (8)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (10)
- (15)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (2)
- (7)
- (5)
- (9)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (81)
- (46)
- (170)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (11)
- (1)
- (19)
- (3)
- (3)
- (33)
- (5)
- (35)
- (80)
- (13)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (10)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (4)
- (39)
- (165)
- (1)
- (1)
- (6)
- (5)
- (4)
- (15)
- (3)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (46)
- (2)
- (2)
- (5)
- (36)
- (22)
- (1)
- (19)
- (299)
- (2)
Filtered Search Results
| Basis Weight | 120 |
|---|---|
| Width (English) | 9 in. |
| Length (Metric) | 22.86 cm |
| Product Type | Polycheck™ Cleanroom Wipes |
| Color | Black |
| Length (English) | 9 in. |
| Material | Fabric |
| For Use With (Application) | Excellent general purpose cleanroom wipes for semiconductor, medical device, FPD and hard disk drive manufacturers |
| Width (Metric) | 22.86 cm |
| Dimensions (L x W) | 9 x 9 in. (22.86 x 22.86 cm) |
High-Tech Conversions Grab-EEZ™ Cleanroom Wipes
Grab-EEZ™ Cleanroom Wipes are ISO Class 5 (Class 100) C-Folded Nonwoven Cleanroom Wipes designed for use with the Grab-EEZ™ Dispenser.
VAI HYPO-CHLOR Saturated Wipes
HYPO-CHLOR Saturated Wipes are designed for intricate or sensitive locations where spray down would create residues.
High-Tech Conversions Vision 50™ ESD-Safe Polyester Knit Cleanroom Wipes
Vision 50™ ESD-Safe Polyester Knit Cleanroom Wipes are compatible with ISO 5 class 100 and higher controlled environments.
| Width (English) | 9 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 22.9 cm |
| Product Type | Dry Wipe |
| Container Type | Bag |
| Length (English) | 9 in. |
| Material | Polyester Cellulose |
| Width (Metric) | 22.9 cm |
High-Tech Conversions NOVA-TECH™ NT1 Nonwoven Cleanroom Wipes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
NOVA-TECH™ NT1 Nonwoven Cleanroom Wipes are made from a poly-cellulose fabric that provides a tough, absorbent and abrasion resistant product.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Basis Weight | 68 gsm |
| Color | White |
| Material | Polycellulose |
| Certifications/Compliance | ISO Class 5-8 |
| For Use With (Application) | Wiping and cleaning all aspects of cleanroom, controlling spills, tray lining, application and removal of solutions |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Foamtec CoverMAX™ Wipers
Designed to aid decontamination procedures in pharmaceutical and medical device manufacturing facilities
| Product Type | Cleanroom Wipe |
|---|---|
| Packaging Quantity | 10 Wipers/Pk. |
| Material | Polyester Fabric |
| For Use With (Application) | Designed to aid decontamination procedures in pharmaceutical and medical device manufacturing facilities, for applying disinfectants |
VAI Process2Wipe IPA 70
Process2Wipe IPA 70 wipes are saturated with 70% USP Isopropyl Alcohol and 30% USP Water for Injection.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | IPA Wipe |
| Saturation Solution | 70% USP IPA/30% USP Water |
| Grade | A/B |
| Material | Polyester |
| Certifications/Compliance | ISO 5 |
| Sterility | Sterile |
VAI THIO-WIPE 2%
THIO-WIPE 2% is designed for cleaning, decontaminating, and neutralizing surfaces in the ISO 5 sterile pharmacy compounding area. Sodium thiosulfate helps protect the stainless steel compounding surface from corrosion and pitting due to the presence of harsh sodium hypochlorite, and potent drugs.
Foamtec PilloWIPE™ Wipers
Designed to enhance the cleaning of difficult to clean surfaces such as tools with sharp edges or high temperatures
| Construction | MiraWIPE™ outer Fabric, Sandwiched Foam sponge with netting and soft and pliable construction |
|---|---|
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | Designed to enhance the cleaning of difficult to clean surfaces such as tools with sharp edges or high temperatures |
| Absorbancy | Highly absorbent |
High-Tech Conversions VISION 20™ Polyester Knit, Heavy-Weight Cleanroom Wipes
VISION 20™ Polyester Knit, Heavy-Weight Cleanroom Wipes are extremely low in particle generation and chemical extractables.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Basis Weight | 140 gsm |
| Product Type | Cleanroom Wipe |
| Color | White |
| Material | Polyester |
| Certifications/Compliance | ISO Class 5-8 |
| For Use With (Application) | Wiping and cleaning all aspects of cleanroom, controlling spills, tray lining, application and removal of solutions |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Vileda Professional™ SafePlus™ Dispenser Cap
SafePlus™ System is the safe way to dispense single use microfiber wipes
High-Tech Conversions FREE-SAT™, 70% IPA, 9 x 6 in., Presaturated Canister Wipes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Designed for precision contamination control, these wipes cater to the stringent needs of the high-tech research and manufacturing sectors that demand the utmost cleanliness with added convenience of a canister wipe.
Vileda Professional™ SafePlus™ System Replacement Parts
Trust the plus! The SafePlus™ System is the safe way to dispense single use microfiber wipes
| Description | Replacement Part |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | SafePlus™ Systems |
| Sterility | Non-sterile |
High-Tech Conversions Nova-Cot, Natural Cotton Cleanroom Wipes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Nova-Cot, Natural Cotton Cleanroom Wipes are environmentally friendly cotton cleanroom wipes.
| Basis Weight | 165 gsm |
|---|---|
| Product Type | Cleanroom Wipe |
| Color | White |
| Material | Cotton |
| Certifications/Compliance | ISO 6 |
| For Use With (Application) | Cleanroom, Lab, Cleaning |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |